Енергосервіс – це комплекс технічних та організаційних енергозберігаючих (енергоефективних) та інших заходів, спрямованих на скорочення замовником енергосервісу споживання та/або витрат на оплату паливно-енергетичних ресурсів та/або житлово-комунальних послуг порівняно із споживанням (витратами) за відсутності таких заходів.

Суть концепції енергосервісу полягає в тому, що енергоефективні заходи в будівлях бюджетних установ (шкіл, дитячих садочків, лікарень, університетів тощо) впроваджуються приватними інвесторами – енергосервісними компаніями (ЕСКО), а оплата здійснюється виключно за рахунок економії (скорочення витрат на споживання комунальних послуг та енергоносіїв), досягнутої в результаті здійснення енергоефективних заходів.

 

Принципи ЕСКО-механізму також можуть бути впроваджені для підвищення енергоефективності житлових будинків.

Що таке механізм енергосервісу (ЕСКО) для ОСББ?

ЕСКО-механізм – це додатковий інструмент фінансування енергоефективних проектів в ОСББ, де заходи з енергоефективності впроваджуються енергосервісними компаніями (ЕСКО), як українськими, так й іноземними, за власні чи запозичені кошти на умовах енергосервісного договору.

Головна особливість ЕСКО – це утеплення, оплата за яке здійснюється ОСББ/ЖБК за рахунок економії енергоресурсів, що гарантується ЕСКО‑компанією.

ЕСКО-компанія впроваджує енергоефективні заходи, бере на себе всі ризики та гарантує досягнення економії енергоресурсів. ОСББ, у свою чергу, здійснює всі платежі на користь ЕСКО-компанії лише за умови досягнення зазначеної такої економії.

ЕСКО-компанію обирає ОСББ і отримує наступні переваги:

Економія на оплату за опалення (від 50%).

Утеплення «під ключ» (від проектування до експлуатації).

Відсутність фінансових та технічних ризиків.

Підвищення комфорту житлових умов.

Підвищення комерційної вартості житла (приблизно на 25%).

 

ЕТАПИ РЕАЛІЗАЦІЇ ЕСКО-МЕХАНІЗМУ В ОСББ:

  1. Ініціатива співвласників

Зберіться з сусідами, зберіть дані щодо енергоспоживання та подавайте інформацію до Держенергоефективності на ел. адресу: 5905415@ukr.net.

  1. Пошук інвестора

Енергосервіс – це розстрочка на утеплення від енергосервісної компанії (ЕСКО). Компанія інвестує в утеплення, мешканці виплачують частинами (в межах економії досягнутої ЕСКО). Після того, як будуть отримані дані щодо енергоспоживання, Держенергоефективності допоможе у пошуках інвестора.

  1. Енергоаудит

За результатом розгляду ваших даних щодо енергоспоживання ЕСКО-інвестори проведуть (у разі зацікавленості в об’єкті) експрес-енергоаудит.

  1. Загальні збори

Коли інвестор знайшовся і зрозуміло, які заходи впроваджувати, співвласники повинні прийняти колективне рішення. За укладення ЕСКО-договору повинні проголосувати співвласники, площа яких разом перевищує 75% загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.

  1. Енергосервісний договір

ЕСКО-договір укладається строком на кілька років, протягом яких мешканці, сплачуючи щомісячно (виключно з економії енергоресурсів, досягнутої  ЕСКО-комп.), повертають повну вартість впроваджених заходів з енергоефективності.

  1. Утеплення

Енергосервісна компанія розробляє проект і реалізує заходи з утеплення будинку. Мешканці отримують економію, з якої компенсують вартість проведених заходів.

  1. Розрахунок. Результат

За кілька років мешканці виплачують повну вартість реалізованих заходів з утеплення будинку. Чим більша економія, тим швидше розрахунок. Після закінчення дії договору обладнання переходить у власність співвласників

Разом з цим, з метою реалізації механізму енергосервісу в будинках ОСББ вашого міста, першим кроком є інформування потенційних ЕСКО‑компаній щодо енергоспоживання ОСББ за останні 2 роки (2017/2018 рр.) для орієнтовного розрахунку базового рівня споживання та визначення очікуваної економії від запланованих енергоефективних заходів.

Для цього, ОСББ необхідно заповнити (в електронному вигляді), розроблену Держенергоефективності, типову форму з основною інформацією щодо енергоспоживання багатоквартирних будинків, яку надіслати потенційним ЕСКО-інвесторам для визначення можливих та найбільш прийнятних об’єктів для інвестування (типова форма енергоспоживання ОСББ – має бути посилання на ехел таблицю).

 

У 2018 році громади Київської області стали лідерами за кількістю укладених енергосервісних контрактів в Україні – укладено  15 договорів, зокрема:

6 (шість) об’єктів Баришівського району, а саме: будівля Баришівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ім. М. Зерова (початкова школа), будівля Лехнівської загальноосвітньої школи  І-ІІІ ступенів, будівля Сезенківського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок», будівля Селищанського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок», будівля Баришівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів  ім. М. Зерова (основне приміщення), будівля Баришівського навчально-виховного комплексу «Гімназія – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів». ЕСКО-тендери відбулися через  Систему публічних електронних закупівель ProZorro, переможцем процедури відкритих торгів закупівлі енергосервісу стало ТОВ «ЕСКО ЮА». Завдяки досягнутій економії енергоресурсів ЕСКО-інвестор повертатиме вкладені в енергоефективні заходи інвестиції, а місцеві бюджети заощаджуватимуть кошти на оплаті комунальних послуг. Безперечно, позитивним ефектом стане тепло та комфорт у приміщеннях шкіл. Загальна сума інвестицій – більше 14 млн. грн;

5  (п’ять) об’єктів у м.Славутич, а саме: ДНЗ (ясла-садок) «Центр розвитку дитини»,  Дитячий будинок «Центр захисту дітей», ДНЗ №4 «Марите», ДНЗ №5 «Джерельце», ДНЗ №6 «Крунк». Сума енергосервісного договору склала 3,2 млн.грн. Основними енергозберігаючими заходами є: встановлення модульного індивідуального теплового пункту (із системою погодного регулювання),  он-лайн диспетчеризація індивідуального теплового пункту та он-лайн моніторинг витрат теплової енергії на опалення. Очікуваний економічний ефект від впровадження заходів складе 25% (637,1 млн.грн./рік) від фактичного споживання енергоресурсів;

3 (три) об’єкти у Сквирського районі, а саме: Сквирського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 – дитячий садок» (модернізація системи опалення), Сквирського ДНЗ №2 (модернізація системи опалення) та Сквирського НВО «ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 – дитячий садок» (встановлення піролізних котлів, циркуляційних насосів, тощо);

1 (один) об’єкт в Бородянському районі – ЗОШ №2 в смт.Бородянка (встановлення ІТП, очистка системи опалення, будівництво модульної котельні на альтернативних видах палива та встановлення системи рекуперації). Даний проект реалізується за моделлю поглибленого енергосервісного партнерства, де місцевий бюджет отримує 40%, а ЕСКО-компанія – 23% скорочення ПЕР. Обсяг інвестицій біля 20,0 млн. грн.